Ako pestovať paradajky na balkóne: Kompletný sprievodca
Ako pestovať paradajky na balkóne? Je to skvelý spôsob, ako si dopriať čerstvú zeleninu priamo z vlastného domova. Navyše, tento proces je jednoduchší, než si možno myslíte! V tomto blogu vám ukážeme, ako na to, a poskytneme vám všetky potrebné tipy a triky. Ak vás zaujíma podrobný návod pre vašu záhradu, urćite si prečitajte si Pestovanie paradajok: Od semienka po úrodu – podrobný návod na pestovanie paradajok
1. Výhody pestovania paradajok na balkóne
Výsadba rastlín a následná starostlivosť nie je výsadou iba tých, ktorí majú záhradu. Pestovanie paradajok na balkóne má niekoľko výhod: Paradajky vypestované doma sú často chutnejšie a čerstvejšie ako tie z obchodu. Môžete použiť organické metódy a vyhnúť sa chemikáliám. Rastliny paradajok dodajú vášmu balkónu zelený a živý vzhľad.
2. Výber správnej odrody
Pri pestovaní paradajok na balkóne je dôležité zvoliť správnu odrodu. Odporúčame nasledujúce druhy: cherry paradajky sú malé, sladké a rastú v hojnosti; bush paradajky rastú kompaktne a sú vhodné pre obmedzený priestor.
3. Výber a príprava nádoby
Vyberte si nádobu s dostatočným objemom a odtokovými otvormi. Paradajky potrebujú veľa miesta pre svoje korene a dobrú drenáž. Odporúčame nádoby s minimálnym objemom 10-15 litrov. Použite kvalitnú záhradnú zeminu obohatenú o kompost. Pre ešte lepšie výsledky pridajte organické hnojivá bohaté na draslík a fosfor.
4. Výsev semien
Zasejte semienka paradajok do malých kvetináčov alebo výsevových tácok, asi 6-8 týždňov pred posledným predpokladaným mrazom. Udržujte pôdu vlhkú a teplotu medzi 20-25°C. Keď sadenice dosiahnu výšku asi 10 cm a majú aspoň dva páry pravých listov, presádzajte ich do väčších nádob. Pre detailnejšie inštrukcie prejdite na výsadba rastlín a následná starostlivosť.
5. Polievanie a starostlivosť
Paradajky potrebujú pravidelné a dostatočné zalievanie, ale vyhnite sa prepolievaniu. Polievajte ich ráno alebo večer, aby ste minimalizovali odparovanie vody. Pravidelne odstraňujte spodné listy, ktoré sú v kontakte s pôdou, aby ste predišli chorobám. Ako paradajky rastú, potrebujú oporu. Použite kôl alebo mriežku, aby ste zabránili lámavosti stoniek pod ťarchou plodov. Pravidelne hnojte rastliny, najmä v čase kvitnutia a tvorby plodov. Použite tekuté hnojivo raz za dva týždne.
6. Riešenie bežných problémov
Žltnutie listov môže byť spôsobené nedostatkom živín alebo nadmerným zalievaním. Skontrolujte hnojenie a polievanie. Použite organické insekticídy alebo prírodné metódy, ako je nasadenie lienok, aby ste bojovali proti voškám a iným škodcom. Zabráňte kontaktu plodov s pôdou a udržujte pravidelnú vlhkosť pôdy.
7. Zber paradajok
Zberajte paradajky, keď sú úplne zrelé a majú sýtu farbu. Vychutnajte si ich čerstvé, priamo z rastliny, alebo ich použite v rôznych receptoch.
Paradajky samozrejme nie sú jediná ľahko pestovateľná zelenina. Určite si nenechajte ujsť blog Pestovanie papriky – návod: Kompletný sprievodca od výsadby po zber. Alebo si naopak dáte záležať na prírodnom liečení vášho tela? Bylinková záhradka: Ako pestovať a využívať liečivé bylinky – rady na pestovanie a využitie byliniek
Ak máte ďalšie otázky na tému údržba záhrady, neváhajte sa opýtať. Vaša záhrada si zaslúži najlepšiu starostlivosť!
Pridaj komentár